Siódmy numer „Polski w Praktyce” powstał po wizycie studyjnej w Londynie. Uczestnicy programu „Przywództwo. Poziom Wyżej” spędzili w stolicy Anglii cztery dni, podczas których rozmawiali z przedstawicielami najważniejszych instytucji państwowych, jednostek dyplomatycznych, środowisk polonijnych i inspirujących organizacji pozarządowych. W tekstach zawartych w tym numerze znajdziecie wrażenia, obserwacje, refleksje i wnioski płynące ze spotkań, podczas których eksperci chętnie dzielili się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem praktyków.
O polskich profesjonalistach w Wielkiej Brytanii, ich sukcesach i dylematach związanych z powrotem do kraju pisze Janusz Gorol. Adrian Purzycki przygląda się RUSI – think-tankowi, który budował Imperium wszech czasów, i rozważa, jakie wnioski z jego funkcjonowania płyną dla polskiego myślenia o obronności. Kamila Mróz, zainspirowana spotkaniem w Adam Smith Institute, zastanawia się, jak posiadanie jasno określonych zasad i poglądów wpływa na funkcjonowanie think-tanków.
Z kolei Anna Bielecka i Marcin Surowiec, kontynuując temat soft power poruszany w jednym z wcześniejszych numerów naszego pisma, opisują wyjątkowy potencjał Szkocji w tej dziedzinie oraz umiejętność jego wykorzystania.
Konsekwencje brexitu dla Polaków na Wyspach, zależne od sposobu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE, analizuje Aleksandra Fabin. Piotr Derejczyk zastanawia się, czy po brexicie Wielka Brytania wciąż będzie strategicznym partnerem Polski. Łukasz Baran natomiast opisuje jedyną w swoim rodzaju atmosferę londyńskiego Ogniska Polskiego.
W Narzędziowniku znajdziecie teksty autorów stale współpracujących z „Polską w Praktyce”: Artur Sójka kontynuuje temat związany z zakładaniem i umiejętnym wykorzystywaniem profilu na LinkedIn, a Małgorzata Polińska pisze o „oswajaniu zmiany” – jej planowaniu i wdrażaniu w organizacjach.
W tym numerze zainicjowaliśmy również publikację recenzji – tekst dotyczący książki Pawła Kowala Testament Prometeusza napisał Maciej Piotrowski.
Podczas naszej wizyty studyjnej w Wielkiej Brytanii tematem numer jeden był brexit i jego różne możliwe warianty. Rozważając konsekwencje dla Polaków, zastanawiając się nad rolą Polski w układzie międzynarodowych sił, inspirując się działaniami prężnie funkcjonujących think-tanków, warto przy okazji zadać pytanie o podziały coraz mocniej naznaczające Europę i Polskę, a także – zastanowić się, jak im przeciwdziałać, żeby nie zaprzepaścić zdobyczy gospodarczych, mentalnych i poczucia bezpieczeństwa wynikających ze wspólnoty.


Publikacja finansowana w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „DIALOG” w latach 2017–2019