Dziewiąty numer „Polski w Praktyce” podsumowuje wizytę uczestników programu „Przywództwo. Poziom wyżej” („Klub Absolwenta Szkoły Przywództwa – platforma wymiany, tworzenia idei i praktycznych rozwiązań między biznesem, polityką i NGO”) w stolicy Stanów Zjednoczonych. Był to czas pełen wrażeń, refleksji i przyglądania się rozwiązaniom funkcjonującym w amerykańskiej rzeczywistości, które warto naśladować.
Numer otwiera ciekawy tekst Wojciech Kaczora, który przygląda się kulturze wspierania przywództwa w Stanach Zjednoczonych.
Duże zainteresowanie wzbudziły odwiedziny w siedzibach licznych think-tanków, spośród których najbardziej inspirującą organizacją okazało się Mercatus Center. Z jego działalnością można się zapoznać, czytając wnikliwe studium napisane przez Mariusza Karłowskiego i Małgorzatę Polińską. Spotkanie z Jamesem Broughelem w Mercatus Center zainspirowało również dwóch innych autorów: Adrianna Szubielska-Malińska napisała, dlaczego warto przeprowadzać wiosenne porządki regulacyjne, a Kryspin Radzio przedstawił sposób na ograniczenie nadmiernej biurokracji.
O dobrych praktykach związanych z działalnością think-tanków przeczytać można również w tekście Kamili Mróz, która kontynuuje cykl rozpoczęty w poprzednich numerach „Polski w Praktyce”, tym razem opisując German Marshall Fund of the United States (GMF) oraz American Enterprise Institute (AEI).
W tym numerze znajdują się również teksty, analizujące stosunki międzynarodowe, ze szczególnym uwzględnieniem relacji Polska – USA. Janusz Gorol opisuje kluczowe partnerstwa we współpracy międzynarodowej, przyglądając się konfliktowi, jaki aktualnie rozgrywa się między UE, Niemcami i USA. Aleksander Siemaszko analizuje kwestie związane ze strategią Stanów Zjednoczonych wobec Starego Kontynentu. Damian Szewczyk zastanawia się nad deficytem Polaków w ważnych międzynarodowych instytucjach, pisząc o wartości zaufania i kulturze współpracy. Aleksandra Fabin przybliża interesujący dla wielu osób temat zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. Katarzyna Walkowska zrelacjonowała natomiast swoje wrażenia z kolejnych spotkań i zebrała opinie dotyczące Polaków za oceanem.
Rafał Zaniewski w ramach cyklu „Bezpieczna Polska” tym razem, w kontekście podpisanej przez prezydentów Polski i USA umowy o współpracy wojskowej, rozważa, po co nam sojusz wojskowy ze Stanami.
Dziewiąty numer „Polski w Praktyce” jest ostatnim numerem opublikowanym w ramach programu „Przywództwo – poziom wyżej”. Przez kilkanaście miesięcy na łamach pisma młodzi liderzy z całej Polski mieli okazję wypowiadać się jako eksperci, zabierać głos w ważnych sprawach, analizować otaczającą rzeczywistość, podejmować z odwagą, czasami pierwsze w życiu, dziennikarskie próby. Dziękując autorom za współpracę przy tworzeniu pisma, mam nadzieję, że był to dla nich inspirujący czas, a chęć komentowania rzeczywistości i wypowiadania się w ważnych kwestiach nadal będzie im towarzyszyć na drodze zmieniania świata na lepsze.
Redaktor naczelna „Polski w Praktyce”
Agata Wittchen-Barełkowska
Za nieocenioną współpracę w charakterze korektora pisma dziękuję Annie Wawrzyniak.