Przywództwo.
Kościół.
Energia.
„Polska w Praktyce” wraca w nowej formule. Magazyn jest tworzony przez środowisko Szkoły Przywództwa Instytutu Wolności. Znajdą się więc teksty naszych absolwentów i obecnych słuchaczy, ale też ludzi spoza Szkoły – znanych postaci życia publicznego, które mają naszym zdaniem coś istotnego do powiedzenia.
Zaczynamy od tego, czym na co dzień się zajmujemy, a co tak bardzo jest dziś potrzebne: dobrego przywództwa. Z Piotrem Ciackiem rozmawiałam o różnych modelach przywództwa w biznesie i organizacjach. Ciacek – nasz wykładowca z SPIW – twierdzi, że dziś ludzie boją się być przywódcami, boją się odpowiedzialności. Widać to nie tylko w korporacjach biznesowych, ale też w instytucji bardzo ważnej dla wielu z nas – Kościele katolickim. Pisze o tym w przejmującym tekście Sławomir Cenckiewicz. Kościołowi, którzy przechodzi najgłębszy od kilkudziesięciu lat kryzys, poświęcony jest również tekst przedstawiciela pokolenia millenialsów. Marcin Kawko pisze o jego postrzeganiu tego, czym dziś powinna być społeczna nauka Kościoła.
Drugi ważny temat magazynu to zielona rewolucja w energetyce. Rozmawiam o niej z Michałem Kurtyką, ministrem klimatu w obecnym rządzie. Zastanawiam się, dlaczego świadomość konieczności tych zmian przychodzi u nas tak późno, bo przecież ochrona środowiska, a więc tego, co najbardziej trwałe, co przechodzi z pokolenia na pokolenie, powinna być dla konserwatystów czymś bardzo ważnym. A jednak narrację o potrzebie ochrony przyrody, klimatu przejęły środowiska lewicowe. Czas to nadrobić, bo ziemia, drzewa to nasze wspólne, trwałe dobro. Piszemy także o tym, jak do zmian w energetyce podchodzą nasi sąsiedzi – Czesi (Martin Ehl), Ukraińcy (Maciej Piotrowski) i Niemcy (Jakub Wiech).
O funkcjonowaniu polskiej gospodarki w dobie pandemii COVID-19 opowiada jeden z jej twórców, Zbigniew Selerowicz. Przedsiębiorca mówi, jak boryka się z wieloma przeciwnościami – covidem i regulacjami, które – mając słuszny cel – zabijają niektóre firmy.
Zapraszam do lektury. I do współpracy.
Igor Janke
szef projektu „Polska w Praktyce”