
Inflacja i drożyzna sięgają coraz głębiej do naszych portfeli. Odczuwamy to na stacji benzynowej i w spożywczaku. Po sprawdzeniu zdolności kredytowej wiele rodzin musiało pożegnać się z marzeniem o własnym M. A przez skaczące ceny prądu i gazu przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z planowaniem prac. Co gorsza, eksperci ostrzegają, że to nie koniec trudności. Tym bardziej, że na horyzoncie nie widać szans na przerwanie wojny za naszą wschodnią granicą, która odcisnęła się na globalnej gospodarce.
Czego możemy się spodziewać w najbliższej przyszłości? To pytanie zadaje sobie wielu Polaków. Próbuje na nie odpowiedzieć także Przemysław Antas z Instytutu Wolności w artykule otwierającym ten numer magazynu. Konflikt interesów NBP i rządu, ryzyko stagnacji i recesji, problemy z transformacją energetyczną – to część poruszonych w tej prognozie zagadnień.
W drugim materiale Dominik Brodacki z Polityki Insight analizuje, jak bardzo Polska może się czuć bezpieczna pod kątem energetycznym. To niezwykle ważki temat w obliczu energetycznego pokłosia inwazji Rosji na Ukrainę. Zwłaszcza że zima nadchodzi.
Sytuację na rynku nieruchomości ocenia z kolei Tomasz Narkun, inwestor i analityk tego rynku, w rozmowie z Agatą Kołodziej z Bizblog.pl. Czy obecny kryzys sprawi, że zamiast na własność, wielu młodych Polaków będzie musiało postawić na długotrwały wynajem? I to rozwiązanie wcale nie jest takie proste.
W przedostatnim materiale tego numeru Paweł Bednarz z Business Insider szuka recepty na inflację. Ocenia polskie sposoby walki z drożyzną i pyta ekspertów o skuteczność tarcz antyinflacyjnych, inwestycji w obligacje oraz inwestycji publicznych.
Drożyzna zmienia nie tylko nasze konsumpcyjne plany i nawyki, ale i całe społeczeństwo. Dr Paweł Bukowski z University College London wyjaśnia, jak inflacja nierówno uderza w biednych i bogatych oraz jakie mogą być tego konsekwencje gospodarcze i polityczne.
Wciąż czeka nas czas trudnych gospodarczych zmagań i decyzji. Przede wszystkim będzie to jednak czas niepewności.
Zapraszam do lektury najnowszego numer, jednocześnie żegnając się z Państwem jako prowadząca magazyn. Zachęcam jednak do śledzenia kolejnych wydań „PwP” już pod nową redakcją!
Małgorzata Gorol
Pobierz PDFWydawca: Instytut Wolności, Hoża 27/14, Warszawa 00-521
Szef projektu: Igor Janke
Redaktorka naczelna numeru: Małgorzata Gorol
Autorzy: Przemysław Antas, Paweł Bednarz, Dominik Brodacki, Małgorzata Gorol, Agata Kołdziej
Opracowanie graficzne: prgrf.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury