Czwarty numer „Polski w Praktyce” powstawał w czasie, gdy nasze państwo świętowało obchody setnej rocznicy niepodległości. Nadaliśmy mu tytuł „Co po stuleciu?”, żeby przy okazji ważnego jubileuszu zatrzymać się, zastanowić nad naszym państwem, podsumować dotychczasowe osiągnięcia i przede wszystkim spojrzeć w przyszłość.
Jaka jest Polska dzisiaj? Co udało się wypracować przez dziesięciolecia wolności, szczególnie przez ostatnie trzydzieści lat? Jak my, młodzi liderzy, odnajdujemy się w narracjach, które otrzymaliśmy od starszych pokoleń? Jaka będzie nasza opowieść? Czego nam brakuje, na co się nie zgadzamy i co chcemy budować?
Czwarty numer otwiera tekst Igora Janke, dotyczący edukacji nowych elit i flagowego projektu Instytutu Wolności – Szkoły Przywództwa, dzięki któremu młodzi ludzie z całej Polski mają okazję zdobyć wiedzę, inspiracje, umiejętności i kontakty przydatne w realizacji ich celów biznesowych, społecznych i prywatnych.
Następne teksty to dwa ciekawe wywiady: z redaktorem naczelnym Kultury Liberalnej Jarosławem Kuiszem i ekspertem ds. foresightu Kacprem Nosarzewskim – nastawione na myślenie o Polsce przyszłości, która będzie się musiała zmierzyć z nowymi zadaniami i powinna się do nich dobrze przygotować.
W dziale „Prawo” znajdziecie dwa ważne głosy: Adrianny Szubielskiej-Malińskiej, która pisze o tym, jak prawo unijne wpływa na polską rzeczywistość i Przemysława Antasa, analizującego, dlaczego opłaca nam się budować marki made in Poland.
Natomiast Wojciech Kaczor pisze o bolączkach polskiej administracji i proponuje „odbiurokratyzowanie biurokracji”, o którym marzy chyba każdy z nas, zmagając się z wizytami w urzędach.
Po raz pierwszy na łamach pisma gościmy Łukasza Turkowskiego, który w dziale „Innowacje” dzieli się z czytelnikami wiedzą dotyczącą gamingu i pomysłami na polski soft power.
Wprowadziliśmy również format dyskusji i wzięliśmy na warsztat gorący temat „migracji”, która już ma, a w przyszłości będzie miała jeszcze większy, wpływ na losy naszego kraju.
W dziale „Narzędzia lidera” ponownie spotkacie się z Małgorzatą Polińską, która tym razem podpowiada, jak budować zaangażowanie pracowników i Arturem Sójką, odczarowującym trudny temat wystąpień publicznych. W tym numerze znajdziecie również kolejny felieton Rafała Zaniewskiego z cyklu „Bezpieczna Polska”.
Ostatni numer naszego pisma w 2018 roku skoncentrowany jest na myśleniu o wolności i niepodległości – Polski, ale też każdego z nas. W końcu to od nas – od naszych wyborów, naszego zaangażowania, naszej otwartości i mądrości zależy, jakim krajem Polska będzie za kolejne sto lat.
Agata Wittchen-Barełkowska
Pobierz PDF